V rámci 60. výročia technológie Accutron vznikol odhalený strojček, kaliber NS30-Y8A, vo veľmi úzkej spolupráci s ateliérmi značky Miyota v prefektúre Nagano. Tie mimochodom vlastní Citizen Group. Jedná sa o kremíkový strojček s jemným twistom. Jeho inovácia tkvie v spôsobe, akým sú poháňané ručičky.
Strojček osadený 28 ložiskovými kameňmi totiž využíva dvojicu elektrostatických generátorov, ktorým je dodávaná energia za pomoci pohybu ruky. Využívá teda princíp rotoru náťahu, teda rovnako ako mechanické hodinky s automatickým náťahom, ktoré vahadlo ponúka na spodnej strane strojčeka. Tieto generátory vyrábajú trením elektrický náboj - sú teda zdrojom všetkej elektrickej energie.
Energia je následne uchovávaná v akumulátore, z ktorého je napájaný motor pracujúci na báze elektrostatickej indukcie. To je tiež dôvod, prečo je táto elektrostatická turbína stále v pohybe - na pozícii 10 a 11 je tak stále čo sledovať - svoju energiu prenáša na sekundovú ručičku plynulým pohybom obiehajúc plochu odhalenej konštrukcie strojčeka. To je jeho jediná funkcia.
Z rovnakého akumulátora je prenášaný impulz taktiež do krokového motorčeku, ktorý sa stará o pohyb hodinovej a minutovej ručičky. Pre dosiahnutie presnosti a oznamovanej odchýlky nepresahujúcej +/- 5 sekúnd za deň sú tieto ručičky následne synchronizované.
Dômyselnou prednosťou kalibru NS30-Y8A je jeho vnímavosť k pohybu. Pokiaľ totiž hodinky zostanú ležať dlho bez pohnutia, automaticky sa zastavia. To je veľmi praktické, teda hlavne v prípade ak vlastníte viacero hodiniek. Po ich opätovnom uchopení sa opäť spustí ich chod a navyše dokážu ponúknuť v akumulátore energiu aspoň na ďalšie dva roky chodu, zatiaľ čo kapacitu akumulátora udáva výrobca desaťročnú.
Bazilejský veľtrh v roku 2016 zaznamenal ďalšie svetové prvenstvo značky Bulova. Jednalo sa o prvý do oblúka zahnutý quartzový strojček s chronografom. Jeho architektúra stojí na technológii Precisionist, pracuje teda s frekvenciou 262 kHz. S klenutým profilom strojčeka súvisí tiež následná konštrukcia puzdier, ktoré skvelo sedia na zápästí.
.
Systém, ktorý namiesto tradičného „dvojvidličkového“ tvaru kryštáľu pracuje s „trojvidličkovým“ torzným rezonátorom, ktorého frekvencia dosahuje osemnásobných hodnôt, než u tradičného quartzového strojčeku: 262 kHz miesto tradičných 32 768 Hz. Zmenil sa aj krok sekundovej ručičky – pôvodný sekundový skok nahradilo šestnásť krokov za sekundu, ktoré majú za následok pre oko pozorovateľný plynulý pohyb ručičky.
Ohromnou devízou je tiež presnosť. Batériou napájaný Precisionist pracuje s odchýlkou +/- 10 sekúnd za rok, zatiaľ čo štandardný quartzový strojček s odchýlkou +/- 15 sekúnd za mesiac.
Názov technológie Accutron vznikol spojením výrazov „Accuracy“, teda presnosť, a „electronic“, teda elektronický. Značka Bulova ju použila pri vynáleze švajčiarskeho inžiniera Maxa Hetzela, ktorý celosvetovo prezentovala 25. októbra 1960.
Jednalo sa o svetovo vôbec prvé elektronické hodinky s bezkontaktným spínaním a ladičkovým oscilátorom. Ten využíval pre svoj chod klasicky tvarovanú miniatúrnu ladičku, ktorá vibrovala na frekvencii 360 Hz – teda asi 120krát rýchlejšie, než v tej dobe vyvíjané mechanické strojčeky s 3Hz zotrvačkou. Na konci oboch ramienok tejto ladičky boli integrované permanentné magnety, ktoré boli udržiavali kmitanie za pomoci magnetického poľa vznikajúceho vďaka dvojici cievok elektrobloku. Vibrácie boli následne prenášané prostredníctvom posúvacej západky a rohatkového kolesa na súkolí strojčeka.
GOLDTIME BL spol. s.r.o.
Rezedova 5
821 01 Bratislava
+421 903 659 490
GOLDTIME BL spol. s.r.o.
Rezedová 5
821 01 Bratislava
+421 2 43425168 kl.102
+421 903 586 607 p. Válek
2025 © Copyright GOLDTIME BL spol. s.r.o.